×
Hızlı İletişim: 0212 624 92 04  /  info@kardeselektrik.com.tr

Kraus & Naimer Şalterleri

Teknik Bilgi ve Standartlar

Kısaca Pako Şalter

Pako Şalter Nedir?

Pako şalter döndürme etkisi ile çalışan elektromekanik anahtardır. Elektrik enerjisinin bir bölgeden başka bir bölgeye aktarılmasını sağlar.

Pako Şalter Ne İşe Yarar?

Pako şalterler bir kol ve mil yardımıyla çeşitli açılarda döndürülerek elektrik enerjisinin bir noktadan istenen başka bir noktaya iletilmesini sağlarlar. Kolun döndürülmesi sonucunda üzerindeki kontaklar konum değiştirir.

Pako Şalter nerelerde kullanılır?

Paket şalterler düşük güçlü elektrikli ekipmanların çalıştırılmasında ve durdurulmasında (yükü enerjilendirmek ve de izole etmek amacıyla) ve kumanda devrelerinde butonların yerine kullanılabilir. Ayrıca pako şalterler motor kumanda devrelerinde aç kapa işlemin yapmak için,  yıldız üçgen ve direkt yol verme devrelerinde motora yol vermek için, elektrik motorlarını ileri ve geri enversör olarak çalıştırabilmek için, çift devirli motorlarda kumanda şalteri amacıyla, ölçüm devrelerinde ölçüm anahtarı olarak, kumanda devrelerinde enerjiyi yönlendirme amacıyla kullanılabilirler.

Pako şalterler maksimum 200A civarına ve 8 kutuba kadar üretilirler.

Pako şalterler yük ayırıcılar ile karıştırılmamalıdır. Yapı olarak benzeseler de yük ayırıcılar genellikle 1-0 çalışırlar ve daha yüksek akımları izole edebilirler. Pako şalterler ise daha fazla konumda çalışabilir ve her konumda enerjiye farklı bir yön verirler.

Ayrıca pako şalterler ve kontaktörler de birbirinden tamamen farklı çalışırlar. Evet ikisinde de elektrik enerjisinin yönlendirmesi söz konusudur ancak pako şalter el ile kumanda edilir, kontaktör ise bobini enerjilendikten sonra enerjiyi yönlendirir. Yani kontaktörün çalışması için yine bir elektrik enerjisine ihtiyaç vardır.

Pako Şalter çeşitleri

Açma kapama pako şalterler: 1 ve 0 konumları vardır

Kutup değiştirici pako şalterler: 1-0-2 konumları vardır

Kademeli şalterler: 0-1-2-3 konumları vardır

Voltmetre veya ampermetre komütatörleri: Bir ampermetreye veya voltmetreye bağlanarak seçilen konumdaki fazlararası / faz-nötr gerilim ve akımlarının görüntülenmesini sağlarlar

Kumanda pako şalterleri: Start-Stop konumları vardır

Çok kademeli pako şalterler: 0-1-2-3-4…..11 şeklinde konumları vardır.

Yıldız üçgen pako şalterler: Manual yıldız üçgen yol vermede kullanılırlar.

Enversör pako şalterler: Motoru manual olarak ileri ve geri çalıştırmada ve kontrolde kullanılırlar

Dahlender pako şalterler: Dahlender devrelerde kullanılırlar

60+ Yıldır Kalite Üretiyoruz.