×
Hızlı İletişim: 0212 624 92 04  /  info@kardeselektrik.com.tr

Bizden Haberler

Kardeş Elektrik İhracatta Hız Kesmiyor.

 

Bursa'nın önde gelen sektörel yayını Volt gazetesi Satış & Pazarlama Direktörümüz Serhan Akyazan ile Temmuz sayısı için özel bir röportaj gerçekleştirdi. Röportajın detaylarını yazımızda okuyabilirsiniz.Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

1974 İstanbul doğumluyum, evliyim ve bir erkek çocuk babasıyım. 1997 yılında Kocaeli Üniv. Elektrik Mühendisliği bölümünü, Bölüm 1.si olarak tamamladım, ardından Uluslararası Ticaret alanında yüksek lisansımı yaptım, 1997 yılında da üniversiteden mezun olduktan sonra da profesyonel iş hayatına atıldım.

Kardeş Elektrik’in kuruluşu ve faaliyet konuları nelerdir?

Kardeş Elektrik, 1963 yılında Elektrik Mühendisi Ünal Kardeş tarafından kurulmuştur ve Kraus & Naimer'in Türkiye temsilcisi olarak 1968 yılına kadar sürmüştür. Aynı yıl imalata başlanılmış ve bu süreç 1974 yılında kurulan Kardeş Elektrik’in Sefaköy‘deki fabrikasında gelişerek günümüzdeki sanayici kimliğinin temel taşlarını oluşmuştur.

2017 yılı itibarıyla Arnavutköy'deki son teknolojiye göre tasarlanan yeni fabrikasına taşınarak geleceğe yönelik çalışmalarına hız vermiştir.

11.000 m2 kapalı alana sahip yeni fabrikasında, Kraus & Naimer pako şalterlerinin C-CA serisini, kendi markası olan KARDEŞ markalı standart tip kablo pabuçlarını ve otomotiv sektöründe kullanılan MEGA markalı kömür,  kömür yuvaları ve marş otomatiği imalatlarını yapmaktadır.

Son olarak 2021’de Klauke markasıyla yapılan anlaşma ile Türkiye’de bağlantı elemanlarının yanı sıra mekanik, hidrolik ve elektro-hidrolik el aletlerinin satışını da ürün portföyüne ekleyen Kardeş Elektrik, bayi ve müşterilerine kaliteli hizmet ve servis anlayışıyla bu ürünleri Türkiye pazarına ve ihracat yaptığı ülkelere güvenle sunmaktan mutluluk duymaktadır.

İş hayatınız nasıl başladı?

1997 yılında Kocaeli Üniv. den mezun olduktan sonra üniversitemizin o zamanki rektörü Sn. Atıf Ural, elektrik ve makine derslerindeki başarımdan dolayı özellikle benim okulda asistan olarak kalmamı çok istemişti, fakat ben aktif iş hayatını tercih ederek özel sektörde mühendisliğimi de kullanabileceğim elektrik / enerji veya otomasyon üzerine faaliyet gösteren uluslararası firmalardan birinde çalışmayı hedefledim ve mezuniyetimden hemen sonrada uluslararası global bir firmada ilk görevime başladım ve yaklaşık 2 yıl çalışarak çok önemli bir iş tecrübesi kazandım. Askerlik sonrasında da yine uluslararası global firmalarda satış, satış destek ve yöneticilik gibi farklı pozisyonlarda yaklaşık 21 yıllık iş tecrübemden sonra 2019 yılında Kardeş Elektrik ailesine Satış ve Pazarlama Direktörü olarak katıldım.

Bayilikleriniz nelerdir? Hangi bölgelerde faaliyet gösteriyorsunuz?

Elektrik sektörü ve otomotiv sektörü için üretim yapan bir firma olduğumuz için, iki farklı tip bayiliğimiz mevcuttur, elektrik sektöründe tüm Türkiye’de 6 farklı bölgede 40’dan fazla şalt bayimiz ile faaliyet gösterirken, otomotiv sektöründe de yine tüm Türkiye’de, 5 adet otomotiv bayimiz ile ve Mega markamız ile hizmet vermekteyiz.

Kardeş Elektrik, sektörde kendini kanıtlamış bir firma, verdiğiniz hizmetlerden, ürün yelpazenizden ve bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor biraz anlatır mısınız?

Üretimini yaptığımız Kraus&Naimer’in C-CA serisi pako şalterleri ile kendi markamız olan Kardeş SKP (sıkmalı tip kablo pabucu) ürünleri, kendi fabrikamızda ürettiğimiz ürünlerdir, bunun dışında da Hellermann Tyton (kablo bağları ve aksesuarları) , Klauke (el aletleri), Schlegel (kumanda butonları ve sinyal lambaları) ve EFEN (yük ayırıcıları) markaları ile Bochiotti grubunun (kablo kanalları, rakorlar) Türkiye temsilcisiyiz. Bu ürün gruplarımız, elektrik sektöründe faaliyet gösteren OEM diye tanımladığımız makine imalatçıları, fabrikalar, Alçak Gerilim ve Orta Gerilim Panocuları, elektrik müteahhitleri, enerji santralleri, jeneratör ve trafo üreticileri, TEDAŞ/TEİAŞ gibi elektrik idarelerinde ve Güneş enerjisi / Rüzgar Enerjisi gibi Yenilenebilir Enerji kaynaklarında kullanılmaktadır.

Otomotiv sektöründeki kendi markamız olan MEGA markası ile de oto kömür ve yuvaları, marş otomatiklerini kendi fabrikamızda üretmekteyiz ve otomotiv ana bayileri aracılığı ile nihai tüketicilere hizmet vermekteyiz.

İhracatınız var mı? Varsa en çok hangi ülkelere ihraç ediyorsunuz?

Kendi fabrikamızda ürettiğimiz elektrik ve otomotiv sektörüne yönelik ürünlerimizi Kuzey Afrika’ya (Cezayir, Tunus, Mısır, Fas başta olmak üzere), Avrupa’ya (İtalya, Almanya, Bulgaristan, Polonya, Romanya, Hollanda, K. Makedonya, Sırbistan, Macaristan başta olmak üzere) ve Arap Coğrafyasına (Irak, Filistin, İsrail, Umman, Katar, BAE) ihraç etmekteyiz.

Elektrik sektörünün içerisinde bulunan birisi olarak, bu pandemi sürecini nasıl yorumluyorsunuz? Bu bağlamda siz nasıl bir yol izlediniz?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle 2020 tüm pazarların ve piyasaların daralma yaşadığı zor bir yıl oldu diyebiliriz. Özellikle şalt sektörü salgından olumsuz yönde etkilendi. Kriz ortamlarında şalt sektörünü iyi analiz edebilirseniz buradaki dinamikleri de doğru bir şekilde yönlendirebilirsiniz ve krizi bir fırsata dönüştürebilirsiniz. Biz de aksiyonumuzu bu kriz ortamını fırsata dönüştürecek şekilde aldık. Bu süreçte çok fazla aktif müşteri ziyaretleri yapamadığımız için bayilerimizle / müşterilerimizle uzaktan erişimle toplantılar düzenledik, web sitemizin düzenlenmesi, B2B sistemi ve sipariş süreçlerinin iyileştirilmesi, müşteri veri tabanımızın güncellenmesi gibi konularda çalışmalar yaptık, satış & pazarlama faaliyetlerimizi gözden geçirdik, uzaktan erişimle bayi ve müşteri eğitimlerine ağırlık verdik, Ar-ge departmanımızla birlikte pazarın talep ve ihtiyaçlarına uygun olacak yeni ürünler geliştirdik, pazarda üst segment ürün olarak bilinen ve el aleti konusunda pazarın en iyi markası olan Klauke markasının TR temsilciliğini aldık, ürettiğimiz ürünlerin satış rakamlarımızı arttırması ve sene başında hedeflediğimiz ciro ve karlılık hedeflerine ulaşabilmek adına ihracat faaliyetlerimize ağırlık verdik ve pandemi gerçeklerine göre hareket ederek bu durumu kendi açımızdan bir fırsata dönüştürmeye çalıştık. Bu çalışmalarımızın sonucunda da 2020 yılını hedeflerimizin üzerinde güzel rakamlarla kapattık.

Gelecek yıllarda firmanızdan neler beklemeliyiz?

Önümüzdeki yıllarda Kardeş Elektrik olarak pazarın talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yeni ürünler geliştirerek fabrikamızda ürettiğimiz ürünlerimizin sayısını ve çeşidini arttırmayı hedefliyoruz, daha fazla yerli üretim yaparak ülke ekonomisine ve sanayiye katkıda bulunarak daha fazla istihdama destek olmak istiyoruz.


Kardeş Elektrik olarak ekibinizden kısaca bahseder misiniz?

Satış ve Pazarlama ekibimiz bir biri ile uyumlu çalışan, güler yüzlü, iletişim yeteneği yüksek, müşteri odaklı, her biri konusunda uzman ve sektörü çok iyi bilen tecrübeli arkadaşlardan oluşan çok neşeli ve uyumlu güzel bir ekiptir. Bu ekipte her bölgeden sorumlu satış personelleri, bölge yöneticisi, ürün sorumluları, dijital pazarlama ekibi ve satış sonrası servisten oluşan değerli arkadaşlarımız bulunmaktadır.

Son olarak, firmanızın sektördeki misyonu ile ilgili değerlendirmelerinizi paylaşır mısınız?

Kardeş Elektrik olarak misyonumuz; uzman çalışanlarımız ve üstün kalitede yüksek katma değerli çözümlerimizle, müşterilerimizin iş performansını zirveye çıkartmak, endüstri projelerini kolaylaştırmak; yerli sanayici kimliğimizle de ülke ekonomisine katkı sağlamaktır.

Eklemek ya da belirtmek istediğiniz bir şey var mı?

Elektrik sektöründe uzun yıllardır okunan ve çok beğenilen bir gazetede sizlerle röportaj etme şansı verdiğiniz için sizlere çok teşekkür ederim. İnşallah en kısa zamanda da tüm dünyayı etkisi altına alan pandeminin etkilerinden kurtularak sağlıklı, mutlu, kısıtlamaların olmadığı ve sektördeki her firmanın eskisi gibi normale dönerek güzel işler yaptığı, ürettiği ve sattığı güzel günlerin geri dönmesini temenni ederim.

Son olarak her zaman bakış açımızı yansıtan güzel bir yaklaşımla bu güzel sohbetimizi tamamlamak istiyorum,

Önünüze çıkan zorlukları engel olarak görürseniz takılıp düşersiniz ama bu zorlukları bir basamak olarak düşünürseniz üzerine basıp geçerek hedeflerinize emin adımlarla yürürsünüz.


Serhan Akyazan - Kardeş Elektrik Satış ve Pazarlama Direktörü
Volt Gazetesi - Temmuz 2021


60+ Yıldır Kalite Üretiyoruz.